Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky Trifida

Uznání: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Pilíře prachu jsou jako mezihvězdné hory. Přežívají, protože jsou hustější než jejich okolí, ale pomalu erodují nepřátelským prostředím. Na snímku nahoře je vidět konec obrovského plynného a prachového pilíře v mlhovině Trifid propíchnutého menším pilířem směřujícím nahoru a neobvyklým výtryskem směřujícím vlevo. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy s nízkou hmotností. Hvězda blízko konce malého pilíře je pomalu okrádána o svůj akreční plyn radiací z velmi jasné hvězdy mimo snímek ve směru vpravo nahoru. Výtrysk je skoro světelný rok dlouhý a nebyl by vidět nebýt vnějšího osvětlení. Jak se z pilířů vypařuje plyn a prach tak se asi odkryjí skryté stelární zdroje tohoto výtrysku, pravděpodobně v příštích 20 tisících letech.

Štítky: Výtrysky, Zrození hvězdy, Mlhovina


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »