Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Expanze rentgenových prstenců od gama záblesku

Uznání: S. Vaughan, R. Willingale (U. Leicester) et al., XMM, ESA

Proč se zdá, že z gama vzplanutí vyvěrají rentgenové prstence? Překvapivá odpověď má málo co do činění se samotným výbuchem, ale spíše jde o světlo odražené od vrstev prachem nasyceného plynu v naší vlastní Mléčné dráze. GRB 031203 byla obrovská exploze, gama vzplanutí, ke kterému došlo daleko ve vesmíru a jehož radiace dosáhla sluneční soustavu teprve minulého 3. prosince. Jelikož gama záblesky (GRB) mohou také hojně emitovat rentgenového záření, tak nejspíše současně s gama zářením dorazil i jasný rentgenový záblesk. V tomto případě se rentgenové záření odrazilo od dvou plátů kosmického prachu vzdálených téměř 3500 světelných let a vytvořilo neobvyklé odrazy. Delší cesta z GRB k prachovému plátu a teprve pak k dalekohledu XMM-Newton způsobila, že echa rentgenového světla dorazila až dost později po GRB.

Štítky: GRB, X-ray echoes, Animated gif


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »