Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Expanze rentgenových prstenců od gama záblesku

Uznání: S. Vaughan, R. Willingale (U. Leicester) et al., XMM, ESA

Proč se zdá, že z gama vzplanutí vyvěrají rentgenové prstence? Překvapivá odpověď má málo co do činění se samotným výbuchem, ale spíše jde o světlo odražené od vrstev prachem nasyceného plynu v naší vlastní Mléčné dráze. GRB 031203 byla obrovská exploze, gama vzplanutí, ke kterému došlo daleko ve vesmíru a jehož radiace dosáhla sluneční soustavu teprve minulého 3. prosince. Jelikož gama záblesky (GRB) mohou také hojně emitovat rentgenového záření, tak nejspíše současně s gama zářením dorazil i jasný rentgenový záblesk. V tomto případě se rentgenové záření odrazilo od dvou plátů kosmického prachu vzdálených téměř 3500 světelných let a vytvořilo neobvyklé odrazy. Delší cesta z GRB k prachovému plátu a teprve pak k dalekohledu XMM-Newton způsobila, že echa rentgenového světla dorazila až dost později po GRB.

Štítky: GRB, X-ray echoes, Animated gif


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »