Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Expanze rentgenových prstenců od gama záblesku

Uznání: S. Vaughan, R. Willingale (U. Leicester) et al., XMM, ESA

Proč se zdá, že z gama vzplanutí vyvěrají rentgenové prstence? Překvapivá odpověď má málo co do činění se samotným výbuchem, ale spíše jde o světlo odražené od vrstev prachem nasyceného plynu v naší vlastní Mléčné dráze. GRB 031203 byla obrovská exploze, gama vzplanutí, ke kterému došlo daleko ve vesmíru a jehož radiace dosáhla sluneční soustavu teprve minulého 3. prosince. Jelikož gama záblesky (GRB) mohou také hojně emitovat rentgenového záření, tak nejspíše současně s gama zářením dorazil i jasný rentgenový záblesk. V tomto případě se rentgenové záření odrazilo od dvou plátů kosmického prachu vzdálených téměř 3500 světelných let a vytvořilo neobvyklé odrazy. Delší cesta z GRB k prachovému plátu a teprve pak k dalekohledu XMM-Newton způsobila, že echa rentgenového světla dorazila až dost později po GRB.

Štítky: GRB, X-ray echoes, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »