Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perspektiva Údolí Marinerů z Mars Expressu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Evropská družice Mars Express začala posílat zpět podrobné barevné snímku rudé planety. Jako první z nynější armády sond, která dorazila k Marsu, začala tato družice fotografovat celý marťanský povrch s rozlišením 10 metrů a vyšším, mapovat minerální složení s rozlišením až 100 metrů a začala zkoumat globální cirkulaci atmosféry. Na snímku nahoře je 3D perspektiva z prvního snímku zveřejněného z této družice, skvělá počítačová rekonstrukce části Údolí Marinerů, kaňonu přezdívaného jako Velký kaňon Marsu. Ve skutečnosti je Údolí Marinerů (Valles Marineris) čtyřikrát delší a pětkrát hlubší, než jeho arizonský protějšek. Snímek nahoře ukazuje část Údolí Marinerů, která má rozměr asi 65 kilometrů a podrobně zobrazuje mnoho hřebenů a údolí. Mars Express má zpět odesílat snímky přinejmenším jeden celý marťanský rok.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Mars express


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »