Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perspektiva Údolí Marinerů z Mars Expressu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Evropská družice Mars Express začala posílat zpět podrobné barevné snímku rudé planety. Jako první z nynější armády sond, která dorazila k Marsu, začala tato družice fotografovat celý marťanský povrch s rozlišením 10 metrů a vyšším, mapovat minerální složení s rozlišením až 100 metrů a začala zkoumat globální cirkulaci atmosféry. Na snímku nahoře je 3D perspektiva z prvního snímku zveřejněného z této družice, skvělá počítačová rekonstrukce části Údolí Marinerů, kaňonu přezdívaného jako Velký kaňon Marsu. Ve skutečnosti je Údolí Marinerů (Valles Marineris) čtyřikrát delší a pětkrát hlubší, než jeho arizonský protějšek. Snímek nahoře ukazuje část Údolí Marinerů, která má rozměr asi 65 kilometrů a podrobně zobrazuje mnoho hřebenů a údolí. Mars Express má zpět odesílat snímky přinejmenším jeden celý marťanský rok.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Mars express


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »