Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perspektiva Údolí Marinerů z Mars Expressu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Evropská družice Mars Express začala posílat zpět podrobné barevné snímku rudé planety. Jako první z nynější armády sond, která dorazila k Marsu, začala tato družice fotografovat celý marťanský povrch s rozlišením 10 metrů a vyšším, mapovat minerální složení s rozlišením až 100 metrů a začala zkoumat globální cirkulaci atmosféry. Na snímku nahoře je 3D perspektiva z prvního snímku zveřejněného z této družice, skvělá počítačová rekonstrukce části Údolí Marinerů, kaňonu přezdívaného jako Velký kaňon Marsu. Ve skutečnosti je Údolí Marinerů (Valles Marineris) čtyřikrát delší a pětkrát hlubší, než jeho arizonský protějšek. Snímek nahoře ukazuje část Údolí Marinerů, která má rozměr asi 65 kilometrů a podrobně zobrazuje mnoho hřebenů a údolí. Mars Express má zpět odesílat snímky přinejmenším jeden celý marťanský rok.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Mars express


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »