Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perspektiva Údolí Marinerů z Mars Expressu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., DLR, ESA

Evropská družice Mars Express začala posílat zpět podrobné barevné snímku rudé planety. Jako první z nynější armády sond, která dorazila k Marsu, začala tato družice fotografovat celý marťanský povrch s rozlišením 10 metrů a vyšším, mapovat minerální složení s rozlišením až 100 metrů a začala zkoumat globální cirkulaci atmosféry. Na snímku nahoře je 3D perspektiva z prvního snímku zveřejněného z této družice, skvělá počítačová rekonstrukce části Údolí Marinerů, kaňonu přezdívaného jako Velký kaňon Marsu. Ve skutečnosti je Údolí Marinerů (Valles Marineris) čtyřikrát delší a pětkrát hlubší, než jeho arizonský protějšek. Snímek nahoře ukazuje část Údolí Marinerů, která má rozměr asi 65 kilometrů a podrobně zobrazuje mnoho hřebenů a údolí. Mars Express má zpět odesílat snímky přinejmenším jeden celý marťanský rok.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Mars express


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 42 - Orión

Asi najkrajší objekt na oblohe...

Další informace »