Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina z CFHT

Uznání a copyright: Canada-France-Hawaii Telescope, J.-C. Cuillandre (CFHT), Coelum

Když vybuchne hvězda, tak zůstane takový nepořádek. Tajemnými vlákny zaplněná Krabí mlhovina je výsledkem výbuchu supernovy, která byla vidět v roce 1054 po Kr.. Nejen že jsou vlákna velice komplexní, ale také se zdá, že mají menší hmotnost, než co vyvrhla supernova a mají vyšší rychlost, než lze očekávat od volného výbuchu. Snímek nahoře pořídil kanadsko-francouzko-havajský dalekohled (Canada-France-Hawaii Telescope - CFHT) ve třech barvách, které byly vybrány pro svůj vědeckým význam. Krabí mlhovina má asi 10 světelných let. Úplně ve středu mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda hmotná jako Slunce, ale o velikosti jenom malého města. Pulsar v Krabí mlhovině se otáčí 30 krát za jednu sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, M1, CFHT


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »