Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový systém běsnící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Je to jedna z největších a nejdéle existujících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Formace mračen nahoře byla poprvé spatřena koncem minulého roku na severní polokouli Saturnu, začala větší než Země a brzy se rozšířila kolem celé planety. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale i zblízka kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Na infračerveném snímku nahoře ve falešných barvách z února představují oranžové barvy mračna hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy vyznačují mračna výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Ty zkroucené tmavé pásy jsou stíny prstenců, které vrhá Slunce vlevo nahoře na vrcholky mraků. Intenzivní bouře, zdroj rádiového šumu z blýskání, může souviset se sezónními změnami, jelikož na severní polokouli Saturnu pomalu začíná jaro.

Štítky: Saturn, Cassini, Bouře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »