Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový systém běsnící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Je to jedna z největších a nejdéle existujících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Formace mračen nahoře byla poprvé spatřena koncem minulého roku na severní polokouli Saturnu, začala větší než Země a brzy se rozšířila kolem celé planety. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale i zblízka kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Na infračerveném snímku nahoře ve falešných barvách z února představují oranžové barvy mračna hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy vyznačují mračna výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Ty zkroucené tmavé pásy jsou stíny prstenců, které vrhá Slunce vlevo nahoře na vrcholky mraků. Intenzivní bouře, zdroj rádiového šumu z blýskání, může souviset se sezónními změnami, jelikož na severní polokouli Saturnu pomalu začíná jaro.

Štítky: Saturn, Cassini, Bouře


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »