Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový systém běsnící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Je to jedna z největších a nejdéle existujících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Formace mračen nahoře byla poprvé spatřena koncem minulého roku na severní polokouli Saturnu, začala větší než Země a brzy se rozšířila kolem celé planety. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale i zblízka kosmickou sondou Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Na infračerveném snímku nahoře ve falešných barvách z února představují oranžové barvy mračna hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy vyznačují mračna výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Ty zkroucené tmavé pásy jsou stíny prstenců, které vrhá Slunce vlevo nahoře na vrcholky mraků. Intenzivní bouře, zdroj rádiového šumu z blýskání, může souviset se sezónními změnami, jelikož na severní polokouli Saturnu pomalu začíná jaro.

Štítky: Saturn, Cassini, Bouře


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »