Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hadí bouře na Saturnu

Uznání a copyright: Brian Combs

Koncem minulého roku se na severní polokouli Saturnu vyvinula nová, pozoruhodně jasná bouře. Tato porucha na severní polokouli zvaná "hadí bouře" je stále velmi silná a krouží kolem planety. Bouře nabízí družici Saturnu kosmické sondě Cassini nádherné pohledy z vesmíru s dostatečným kontrastem s pásy vrcholků mračen, který je patrný i skromnými pozemními přístroji, jak je patrné na tomto ostrém snímku z Buena Vista v Georgii v USA. Jasnou bouři nejprve spatřili amatérští astronomové počátkem prosince 2010, kdy tento plynový obr s prstenci vycházel před úsvitem a pokračují v monitorování postupu bouře.

Štítky: Saturn, Bouře, Ned


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »