Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hadí bouře na Saturnu

Uznání a copyright: Brian Combs

Koncem minulého roku se na severní polokouli Saturnu vyvinula nová, pozoruhodně jasná bouře. Tato porucha na severní polokouli zvaná "hadí bouře" je stále velmi silná a krouží kolem planety. Bouře nabízí družici Saturnu kosmické sondě Cassini nádherné pohledy z vesmíru s dostatečným kontrastem s pásy vrcholků mračen, který je patrný i skromnými pozemními přístroji, jak je patrné na tomto ostrém snímku z Buena Vista v Georgii v USA. Jasnou bouři nejprve spatřili amatérští astronomové počátkem prosince 2010, kdy tento plynový obr s prstenci vycházel před úsvitem a pokračují v monitorování postupu bouře.

Štítky: Saturn, Bouře, Ned


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »