Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA; Color Composite: Jean-Luc Dauvergne

Koncem minulého roku na severní polokouli Saturnu vypukla světlá bouře. Amatérští astronomové ji poprvé spatřili počátkem prosince, jak tento plynový obr začal vycházet na předúsvitové obloze na planetě Zemi. Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu dokázala 24. prosince ze vzdálenosti 1,8 miliónů kilometrů pořídit podrobný snímek této komplexní poruchy. Bouře se postupně v délkách značně rozvinula, takže nyní se rozkládá kolem celé planety. Tento vesmírný pohled protínají tenké Saturnovy prstence a vrhají svůj široký stín na jižní polokouli.

Štítky: Saturn, Bouře


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »