Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nynější a budoucí hvězdy v Andromedě

Uznání a copyright: ESA/Herschel/ PACS/SPIRE/J.Fritz(U.Gent) / XMM-Newton/EPIC/W.Pietsch(MPE)

Velká a krásná galaxie v Andromedě, neboli M31, je spirální galaxie vzdálená asi 2,5 miliónů světelných let. Tento složitý kompozitní obraz Andromedy mimo viditelné spektrum vytvořily dvě vesmírné observatoře. Na pozoruhodném pohledu jsou místa se současnými a budoucími hvězdami. Data v červených odstínech z Herschelovy infračervené observatoře sledují enormní pásy prachu zahřívané hvězdami, které se kroutí kolem spirálních ramen. Tento prach spolu s mezihvězdným plynem tvoří surovinu pro budoucí vznik hvězd. Rentgenová data z observatoře XMM-Newton v modré barvě označují rentgenové dvojhvězdy. Tyto hvězdné systémy nejspíše obsahují neutronové hvězdy nebo černé díry o hmotnosti hvězd, které představují závěrečná stadia hvězdného vývoje. Galaxie v Andromedě měří dvojnásobek naší vlastní Mléčné dráhy, něco přes 200 000 světelných let.

Štítky: M31, Infračervený, Rentgenový, Hvězdný vývoj


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »