Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822 v Kefeu

Uznání a copyright: Neil Fleming

Zdá se, že zející otvor v NGC 7822 vyplňují pilíře plynu, prachu a mladých horkých hvězd. Tato zářivá hvězdotvorná oblast leží na okrají obrovského molekulárního mračna v severním souhvězdí Kefeus, asi 3000 světelných let daleko. V tomto barvitém zorném poli jsou zvýrazněné jasné okraje a tmavé útvary v mlhovině. Snímek obsahuje data jak z širokopásmových, tak úzkopásmových filtrů a mapuje emise atomického kyslíku, vodíku a síry do modré, zelené a červené barvy. Emisi atomů pohání energetická radiace horkých hvězd, jejichž silné větry a radiace také utváří a erodují hustší útvary pilířů. Uvnitř pilířů by gravitačním kolapsem mohly stále vznikat hvězdy, ale jakmile pilíře zerodují, tak tvorba hvězd bude odříznuta od rezervoáru hvězdotvorného materiálu. Toto pole zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 7822 asi 60 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ngc7822, S171, Narrowband


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »