Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Methuselah MWP1

Uznání a copyright: Don Goldman

Tato nádherná, symetrická planetární mlhovina katalogizovaná jako MWP1 se nachází v severním souhvězdí Labutě (Cygnus), asi 4500 světelných let daleko. Je to jedna z největších planetárních mlhovin, měří asi 15 světelných let. Podle rozpínání mlhoviny je její věk 150 tisíc let, v životě Slunci podobné hvězdy dlouhém 10 miliard let jen mžiknutí oka. Planetární mlhoviny představují velice krátkou závěrečnou fázi hvězdného vývoje, když centrální hvězda mlhoviny odhazuje svoje vnější vrstvy a stává se bílým trpaslíkem. Planetární mlhoviny obvykle trvají pouze 10 až 20 tisíc let. V důsledku toho opravdu starobylá MWP1 nabízí astronomům krásnou výzvu pro studium evoluce centrální hvězdy.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Sun-like star, MWP1


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »