Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Methuselah MWP1

Uznání a copyright: Don Goldman

Tato nádherná, symetrická planetární mlhovina katalogizovaná jako MWP1 se nachází v severním souhvězdí Labutě (Cygnus), asi 4500 světelných let daleko. Je to jedna z největších planetárních mlhovin, měří asi 15 světelných let. Podle rozpínání mlhoviny je její věk 150 tisíc let, v životě Slunci podobné hvězdy dlouhém 10 miliard let jen mžiknutí oka. Planetární mlhoviny představují velice krátkou závěrečnou fázi hvězdného vývoje, když centrální hvězda mlhoviny odhazuje svoje vnější vrstvy a stává se bílým trpaslíkem. Planetární mlhoviny obvykle trvají pouze 10 až 20 tisíc let. V důsledku toho opravdu starobylá MWP1 nabízí astronomům krásnou výzvu pro studium evoluce centrální hvězdy.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Sun-like star, MWP1


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »