Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, J. Hester, A. Loll (ASU); Acknowledgement: Davide De Martin (Skyfactory)

Tak vypadá spoušť, když vybuchne hvězda. Krabí mlhovina je důsledek supernovy, která byla vidět LP 1054 a je zaplněná záhadnými filamenty. Filamenty nejen že jsou velice složité, ale zdá se, že mají menší hmotu, než byla ta, kterou vyvrhla původní supernova a mají vyšší rychlost, než by se čekalo od volného výbuchu. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled a je představen ve třech barvách vybraných z vědeckých důvodů. Krabí mlhovina měří asi 10 světelných let. Úplně ve středu mlhoviny leží pulsar, neutronová hvězda hmotná jako Slunce, ale o rozměru pouze malého města. Pulsar v Krabí mlhovině se otáčí 30 krát za sekundu.

Štítky: Zbytek supernovy, M1, Crab


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »