Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, J. Hester, A. Loll (ASU); Acknowledgement: Davide De Martin (Skyfactory)

Tak vypadá spoušť, když vybuchne hvězda. Krabí mlhovina je důsledek supernovy, která byla vidět LP 1054 a je zaplněná záhadnými filamenty. Filamenty nejen že jsou velice složité, ale zdá se, že mají menší hmotu, než byla ta, kterou vyvrhla původní supernova a mají vyšší rychlost, než by se čekalo od volného výbuchu. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled a je představen ve třech barvách vybraných z vědeckých důvodů. Krabí mlhovina měří asi 10 světelných let. Úplně ve středu mlhoviny leží pulsar, neutronová hvězda hmotná jako Slunce, ale o rozměru pouze malého města. Pulsar v Krabí mlhovině se otáčí 30 krát za sekundu.

Štítky: Zbytek supernovy, M1, Crab


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »