Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc ráno

Uznání a copyright: Roger N. Clark

Prosincové zatmění Měsíce ozdobilo časnou ranní oblohu nad Skalistými horami v Koloradu, USA. Na zimní scéně se Měsíc nachází na obloze ve studeném modrém svítání u západního obzoru nad zasněženým severoamerickým kontinentálním rozvodím. Zčervenalý lunární disk je asi 22 minut před východem Slunce téměř zcela ponořen do tmavého zemského stínu. Měsíc nad Skalistými horami zapadal při úplné fázi zatmění. Všechny části této geocentrické nebeské události byly vidět z oblastí Tichého oceánu, Asie a Austrálie, včetně celých 51 minut totality a části posledního zatmění roku 2011, byly vidět na obloze kolem většiny zeměkoule.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Colorado, Rocky mountains


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »