Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umbra Země

Uznání a copyright: Wang, Letian

Tmavý vnitřní stín planety Země se nazývá umbra. Má tvar do vesmíru se prostírajícího kužele s kruhovitým průřezem a nejsnáze je vidět při zatmění Měsíce. Například minulou sobotu prošel úplněk jižní polovinou zemského umbrálního stínu a zabavil pozorovatele Měsíce po většině planety. Při úplné fázi zatmění byl Měsíc úplně uvnitř umbry po dobu 51 minut. Tento složený obrázek pořízený z Pekingu v Číně využívá následné snímky z totality (střed) a částečných fází pro vytýčení velké části zakřiveného okraje umbry. V tmavších fázích zatmění jsou vidět i hvězdy pozadí. Výsledek ukazuje poměrnou velikost řezu stínem ve vzdálenosti Měsíce, stejně jako dráhu Měsíce umbrou Země.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Shadow, Umbra, Tle


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »