Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce nad indickou Pagodou míru

Uznání a copyright: Chander Devgun (SPACE)

Náš Měsíc minulý týden zčervenal. Důvodem bylo, že 10. prosince nastalo úplné zatmění Měsíce. Mozaika digitálně superponovaných snímků nahoře zachytila Měsíc mnohonásobně při zatmění, od doby ještě před vstupem Měsíce do stínu Země až do doby, kdy ho měsíc opustil. Sekvence snímků byla zachycena nad Shanti Stupa, Pagodou míru v centru New Delhi v Indii, kde bylo zatmění Měsíce téměř, ale ne zcela úplné. Červené zbarvení zatmělého Měsíce způsobilo sluneční světlo procházející zemskou atmosférou, která především rozptyluje modré světlo (a dělá modrou oblohu), ale červené světlo před odrazem od Měsíce atmosférou prochází a láme se. Různý výskyt mračen a vulkanického prachu z atmosféře Země způsobuje, že každé zatmění Měsíce vypadá jinak. Příští úplné zatmění Měsíce nastane až v roce 2014.

Štítky: Lunární zatmění, India, Shanti Stupa


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »