Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V okolí mlhoviny Kužel

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

V okolí mlhoviny Kužel jsou podivné tvary a textury. Ty neobvyklé tvary mají původ v jemném mezihvězdném prachu, který složitým způsobem reaguje s energetickým světlem a horkým plynem, který vyvrhují mladé hvězdy. Nejjasnější hvězda na snímku nahoře je S Mon vpravo a oblasti pod ní se kvůli její barvě a struktuře říká mlhovina Liščí kožich. Modrá záře přímo kolem S Mon pochází z odráženého světla této jasné hvězdy od okolního prachu. Červená záře, která celou oblastí prostupuje, nepochází jen z odrazu od prachu ale také z emise vodíku ionizovaného světlem hvězd. S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy, která se jmenuje NGC 2264 a nachází se asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Původ záhadné geometrické mlhoviny Kužel, která je vidět daleko vlevo, zůstává tajemstvím.

Štítky: Cone Nebula, Foxfur Nebula, Bright star


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »