Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemná mlhovina Kužel

Uznání a copyright: Robert Gendler

Někdy je nejtěžší vysvětlit ty nejjednodušší tvary. Například původ tajemné kuželovité oblasti, která je vidět zcela vlevo, zůstává záhadou. Mezihvězdný útvar nazývaný mlhovina Kužel, se nachází asi 2700 světelných let daleko. Mezi další útvary na obrazu patří červená emise z difuzního mezihvězdného vodíku, snopy vláken tmavého prachu a jasná hvězda S Monocerotis, viditelná zcela vpravo. Jasnější hvězdy obklopuje modrá reflekční mlhovina. Tmavá oblast mlhoviny Kužel zřetelně obsahuje hodně prachu, který blokuje světlo z emisní mlhoviny a otevřené hvězdokupy NGC 2264 za ní. Jedna hypotéza tvrdí, že mlhovina Kužel je tvořena částicemi větru z energetického zdroje foukajícího zpoza Bokovi globule v hlavě kuželu.

Štítky: Prach, NGC 2264, Cone Nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »