Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Javier Algarra

Nebeská předehra k dnešnímu slunovratu, úplné zatmění Měsíce 15. června, bylo jedno z nejdelších v posledních letech. Bylo také jedním z nejtmavších, ale ne zcela. Dokonce i během totality bylo možno vidět na noční hvězdné obloze temný červený měsíční kotouč, jak odráží zčervenalé světlo dopadající na jeho povrch. Z lunární perspektivy by byla vidět rudě osvětlená silueta Země všemi západy a východy kolem jejího okraje. Na tomto ostrém portrétu zatmělého Měsíce z Granady ve Španělsku měsíční okraj odráží modravý nádech, jak se začíná vynořovat z plného stínu Země. Modřejší světlo je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale má původ v paprscích slunečního světla, které procházejí vrstvami vysoko v horní stratosféře. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje červené světlo a propouští modré odstíny.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Spain, Tle, Blue fringe, Granada


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »