Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Javier Algarra

Nebeská předehra k dnešnímu slunovratu, úplné zatmění Měsíce 15. června, bylo jedno z nejdelších v posledních letech. Bylo také jedním z nejtmavších, ale ne zcela. Dokonce i během totality bylo možno vidět na noční hvězdné obloze temný červený měsíční kotouč, jak odráží zčervenalé světlo dopadající na jeho povrch. Z lunární perspektivy by byla vidět rudě osvětlená silueta Země všemi západy a východy kolem jejího okraje. Na tomto ostrém portrétu zatmělého Měsíce z Granady ve Španělsku měsíční okraj odráží modravý nádech, jak se začíná vynořovat z plného stínu Země. Modřejší světlo je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale má původ v paprscích slunečního světla, které procházejí vrstvami vysoko v horní stratosféře. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje červené světlo a propouští modré odstíny.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Spain, Tle, Blue fringe, Granada


4. vesmírný týden 2019

4. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 1. do 27. 1. 2019. Měsíc bude v úplňku a 21. 1. ráno proběhne úplné zatmění Měsíce. Večer je vidět Mars a Uran, ráno nastává konjunkce Venuše a Jupiteru. Stále ještě můžeme doporučit i kometu 46P/Wirtanen. Dočkali jsme se startu Delta IV Heavy s něčím, co zřejmě připomíná HST, jen bude koukat na Zemi. Před 25 lety odstartovala mise Clementine, tehdy po dlouhé době další průzkumník Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmenie Mesiaca

Sekvencia 33 záberov počas 1,5 hodiny spojená do jedného snímku

Další informace »