Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění s blesky z planety koz

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos (GreekSky)

Tento pohled na zatmění Měsíce 15. června téměř pokazily bouřky. Bouřková mračna se ale místo toho na 10 minut při úplné fázi zatmění rozestoupila a blesky přispěly k dramatickému vzhledu oblohy. Tato 30 sekundová expozice inspirovala co autoři za celou 16 letou historii Astronomických snímků dne považují za doposud nejlepší název snímku (uznání patří Chrisovi K.). Zmínka o blýskání je zřejmá a hra stínu při zatmění Měsíce byla vidět široko daleko po celé Zemi v Evropě, Ázii a Austrálii. Snímek samotný byl ale pořízen z řeckého ostrova Ikaria u Pezi. Tato oblast je známá jako "planeta koz" a to díky svému drsnému terénu a podivně vyhlížejícím skalám.

Štítky: Lunární zatmění, Greece, Tle, Ikaria, Lightning goats


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »