Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regolit z asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Z padesáti kilometrů nad asteroidem Eros se povrch uvnitř jednoho z jeho největších kráterů zdá pokryt neobvyklou substancí: regolitem. Tloušťka a složení povrchového prachu, kterým regolit je, zůstává předmětem mnoha bádání. Hodně regolitu na asteroidu 433 Eros pravděpodobně vzniklo za celou jeho dlouhou historii četnými malými impakty. Na tomto pohledu ve skutečných barvách, který pořídila kosmická sonda NEAR-SHOEMAKER, která byla v letech 2000 a 2001 družicí Erosu, hnědé oblasti ukazují na regolit, který byl chemicky pozměněn expozicí solárním větrem při dopadech mikrometeoritů. Bílé oblasti zřejmě prošly poměrně menší expozicí. Balvany viditelné uvnitř kráteru jsou hnědé, což ukazuje buď že jsou dost staré, aby jejich povrch osmahl sluneční vítr, nebo že je nějak pokryl tmavý povrchový prach.
Oprava: Na drobný překlep upozornil Pavel Jurečka.

Štítky: Asteroid, Regolit, NEAR-Shoemaker


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »