Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rekonstrukce asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, NLR, JHUAPL, Goddard SVS, NASA

Mezi Marsem a Zemí obíhá kolem Slunce asteroid 433 Eros, který v únoru 2000 navštívila kosmická sonda NEAR-Shoemaker. Snímky povrchu s vysokým rozlišením a měření pořízená laserovým dálkoměrem NLR (NEAR's Laser Rangefinder) byly spojeny do vizualizace nahoře, která je založena na 3D modelu tohoto převracejícího se vesmírného skaliska. Sonda NEAR vědcům umožnila objevit, že Eros je jediným pevným tělesem, jeho složení je skoro stejnorodé a vzniklo v ranných letech naší Sluneční soustavy. Záhady ale zůstávají, například proč se některé kameny na povrchu rozpadly. Dne 12. února 2001 dospěla mise NEAR k dramatickému závěru, když na povrchu asteroidu tvrdě přistála, ale přežila dost dobře na to, aby zpět odeslala složení povrchu regolitu. V prosinci 2002 NASA uskutečnila neúspěšný pokus s kosmickou sondou po 22 měsících strávených na povrchu asteroidu komunikovat. NEAR nejspíše zůstane na tomto asteroidu po miliardy let jako památník lidské vynalézavosti na přelomu třetího milénia.

Štítky: Asteroid, Eros, NEAR spacecraft


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »