Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Nebylo to v plánu a nic takového doposud nebylo vykonáno. Na dnešek kolem 3 pm EST (22 SEČ) je plánován sestup první lidmi vyrobené sondy na asteroid. Je velice pravděpodobné, že při pádové rychlosti 8 km/s sonda NEAR-Shoemaker asi svoji plánovanou kolizi s planetkou 433 Eros nepřežije. Prvotním důvodem k sestupu na diagramu nahoře, bude pořizování snímků při čtyřhodinové cestě dolů. Pokud všechno půjde vpořádku, tak by tyto snímky měly ukázat povrchové podrobnosti velké jen 10 centimetrů. Vědci doufají, že se více dovědí o tomto neobvyklém skalisku velikosti Manhattanu, jež je docela dobře možná starší než Země.

Štítky: Asteroid, Eros, NEAR-Shoemaker


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »