Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možný výtrysk u mikrokvasaru Cygnus X1 rozfukuje obálky

Credit & Copyright: Steve Cullen (lightbuckets.com)

Co se děje s hmotou, která padá do energetické černé díry? V případě Cygnus X-1 se možná trochu té hmoty opravdu dostane dovnitř. Plyn, který padá dovnitř se nejprve sráží nejen sám se sebou, ale i s akrečním diskem materiálu, který víří kolem černé díry. Výsledkem může být mikrokvasar, který září přes celé elektromagnetické spektrum a vytváří mohutné výtrysky, které vrhají většinu hmoty zase zpátky do vesmíru skoro rychlostí světla ještě předtím, než se vůbec může přiblížit k horizontu událostí černé díry. Potvrzení, že výtrysky z černých děr mohou vytvářet rozpínající se obálky přišlo nedávno s objevem obálek kolem Cygnus X-1. Jedna z takových obálek, kterou zřejmě vytvořil výtrysk z mikrokvasaru a kandidáta na černou díru Cygnus X-1, je na obrázku nahoře vpravo. Když na obrázek položíte kurzor, tak obdržíte verzi s popisem. Fyzikální proces, který výtrysky z černých děr vytváří, je nadále předmětem výzkumu.

Štítky: Výtrysk, Černá díra, Cygnus x-1, Mouse over


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »