Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Možný výtrysk u mikrokvasaru Cygnus X1 rozfukuje obálky

Credit & Copyright: Steve Cullen (lightbuckets.com)

Co se děje s hmotou, která padá do energetické černé díry? V případě Cygnus X-1 se možná trochu té hmoty opravdu dostane dovnitř. Plyn, který padá dovnitř se nejprve sráží nejen sám se sebou, ale i s akrečním diskem materiálu, který víří kolem černé díry. Výsledkem může být mikrokvasar, který září přes celé elektromagnetické spektrum a vytváří mohutné výtrysky, které vrhají většinu hmoty zase zpátky do vesmíru skoro rychlostí světla ještě předtím, než se vůbec může přiblížit k horizontu událostí černé díry. Potvrzení, že výtrysky z černých děr mohou vytvářet rozpínající se obálky přišlo nedávno s objevem obálek kolem Cygnus X-1. Jedna z takových obálek, kterou zřejmě vytvořil výtrysk z mikrokvasaru a kandidáta na černou díru Cygnus X-1, je na obrázku nahoře vpravo. Když na obrázek položíte kurzor, tak obdržíte verzi s popisem. Fyzikální proces, který výtrysky z černých děr vytváří, je nadále předmětem výzkumu.

Štítky: Výtrysk, Černá díra, Cygnus x-1, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Triplet v Levovi

skupina galaxií

Další informace »