Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kandidát na černou díru Cygnus X 1

Uznání: ESA, Hubble

Je to černá díra? Asi ano. Binární soustava hvězd Cygnus X-1 obsahuje jednoho z nejlepších kandidátů na černou díru. Tato soustava byla objevena díky tomu, že je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze a září tak jasně, že ji detekovaly již první rakety, které nesly kamery schopné zachytit do té doby neznámou rentgenovou oblohu. Jméno hvězdy znamená, že se jedná o nejjasnější rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě (Cygnus). Údaje ukazují na to, že se jedná o kompaktní objekt asi devět krát hmotnější než naše Slunce a svoji jasnost mění v několika časových škálách přinejmenším k milisekundám. Takové chování se očekává u černé díry a je obtížné je vysvětlit jinými modely. Na obrázku nahoře je umělecká představa systému Cygnus X-1. Nalevo je jasný modrý nadobr HDE 226868 s odhadovanou hmotností 30 krát větší než Slunce. Cygnus X-1 je vybrazen vpravo a se svojí nadobří složkou je spojen proudem plynu a obklopuje ho úctyhodný akreční disk. Jasná hvězda v systému Cygnus X-1 je vidět i malým dalekohledem. Je zvláštní, že kandidát na černou díru Cygnus X-1 zřejmě nevzniknul při výbuchu supernovy.

Štítky: Černá díra, Rentgenové paprsky, Cygnus x-1


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »