Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kandidát na černou díru Cygnus X 1

Uznání: ESA, Hubble

Je to černá díra? Asi ano. Binární soustava hvězd Cygnus X-1 obsahuje jednoho z nejlepších kandidátů na černou díru. Tato soustava byla objevena díky tomu, že je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze a září tak jasně, že ji detekovaly již první rakety, které nesly kamery schopné zachytit do té doby neznámou rentgenovou oblohu. Jméno hvězdy znamená, že se jedná o nejjasnější rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě (Cygnus). Údaje ukazují na to, že se jedná o kompaktní objekt asi devět krát hmotnější než naše Slunce a svoji jasnost mění v několika časových škálách přinejmenším k milisekundám. Takové chování se očekává u černé díry a je obtížné je vysvětlit jinými modely. Na obrázku nahoře je umělecká představa systému Cygnus X-1. Nalevo je jasný modrý nadobr HDE 226868 s odhadovanou hmotností 30 krát větší než Slunce. Cygnus X-1 je vybrazen vpravo a se svojí nadobří složkou je spojen proudem plynu a obklopuje ho úctyhodný akreční disk. Jasná hvězda v systému Cygnus X-1 je vidět i malým dalekohledem. Je zvláštní, že kandidát na černou díru Cygnus X-1 zřejmě nevzniknul při výbuchu supernovy.

Štítky: Černá díra, Rentgenové paprsky, Cygnus x-1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »