Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kandidát na černou díru Cygnus X 1

Uznání: ESA, Hubble

Je to černá díra? Asi ano. Binární soustava hvězd Cygnus X-1 obsahuje jednoho z nejlepších kandidátů na černou díru. Tato soustava byla objevena díky tomu, že je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze a září tak jasně, že ji detekovaly již první rakety, které nesly kamery schopné zachytit do té doby neznámou rentgenovou oblohu. Jméno hvězdy znamená, že se jedná o nejjasnější rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě (Cygnus). Údaje ukazují na to, že se jedná o kompaktní objekt asi devět krát hmotnější než naše Slunce a svoji jasnost mění v několika časových škálách přinejmenším k milisekundám. Takové chování se očekává u černé díry a je obtížné je vysvětlit jinými modely. Na obrázku nahoře je umělecká představa systému Cygnus X-1. Nalevo je jasný modrý nadobr HDE 226868 s odhadovanou hmotností 30 krát větší než Slunce. Cygnus X-1 je vybrazen vpravo a se svojí nadobří složkou je spojen proudem plynu a obklopuje ho úctyhodný akreční disk. Jasná hvězda v systému Cygnus X-1 je vidět i malým dalekohledem. Je zvláštní, že kandidát na černou díru Cygnus X-1 zřejmě nevzniknul při výbuchu supernovy.

Štítky: Černá díra, Rentgenové paprsky, Cygnus x-1


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »