Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orel vychází

Uznání: Apollo 11, NASA - Stereo Image Copyright: John Kaufmann (ALSJ)

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a zkuste tento skvělý stereopohled z lunární oběžné dráhy. Vznikl ze dvou fotografií (AS11-44-6633, AS11-44-6634), které při výpravě Apolla 11 v roce 1969 pořídil astronaut Michael Collins a tento 3D anaglyf ukazuje startovací stupeň lunárního modulu zvaného Eagle, který vzlétá, aby se na lunární dráze setkal s velitelskou sekcí. Na palubě vzlétajícího stupně jsou Neil Armstrong a Buzz Aldrin, kteří poprvé kráčeli po Měsíci. Ta hladká tmavá oblast na lunárním povrchu je Mare Smythii, které se nachází hned pod rovníkem zcela na východním okraji přivrácené strany Měsíce. Za lunárním obzorem vyčnívá naše stará dobrá planeta Země.

Štítky: Lunární modul, Země, Stereo, Apollo 11, Anaglyph, Eagle, Rise


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »