Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orel vychází

Uznání: Apollo 11, NASA - Stereo Image Copyright: John Kaufmann (ALSJ)

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a zkuste tento skvělý stereopohled z lunární oběžné dráhy. Vznikl ze dvou fotografií (AS11-44-6633, AS11-44-6634), které při výpravě Apolla 11 v roce 1969 pořídil astronaut Michael Collins a tento 3D anaglyf ukazuje startovací stupeň lunárního modulu zvaného Eagle, který vzlétá, aby se na lunární dráze setkal s velitelskou sekcí. Na palubě vzlétajícího stupně jsou Neil Armstrong a Buzz Aldrin, kteří poprvé kráčeli po Měsíci. Ta hladká tmavá oblast na lunárním povrchu je Mare Smythii, které se nachází hned pod rovníkem zcela na východním okraji přivrácené strany Měsíce. Za lunárním obzorem vyčnívá naše stará dobrá planeta Země.

Štítky: Lunární modul, Země, Stereo, Apollo 11, Anaglyph, Eagle, Rise


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »