Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Aténami

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos

Už jste někdy s úžasem sledovali bouřku s blesky? Tak se připojte. Nikdo kupodivu přesně neví, jak blýskání vzniká. Co se ví je, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje, což pak způsobuje rychlé vybití (blesk), ale jak k oddělování elektrických nábojů v mracích dochází zůstává předmětem výzkumu. Blesk si obvykle zvolí klikatou dráhu, rychle zahřeje tenký sloupec vzduchu na asi trojnásobek povrchové teploty Slunce. Pak supersonicky odstartuje výsledná rázová vlna a zaniká za hlučného zvuku známého jako hrom. Blesky jsou při bouřkách běžné a mezi mraky a Zemí každou minutu v průměru nastává asi 6000 blesků. Na snímku nahoře je aktivní bouřka s blesky nad Aténami v Řecku počátkem tohoto měsíce.

Štítky: Blesk, Electricity, Thunder


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou

Další informace »