Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Aténami

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos

Už jste někdy s úžasem sledovali bouřku s blesky? Tak se připojte. Nikdo kupodivu přesně neví, jak blýskání vzniká. Co se ví je, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje, což pak způsobuje rychlé vybití (blesk), ale jak k oddělování elektrických nábojů v mracích dochází zůstává předmětem výzkumu. Blesk si obvykle zvolí klikatou dráhu, rychle zahřeje tenký sloupec vzduchu na asi trojnásobek povrchové teploty Slunce. Pak supersonicky odstartuje výsledná rázová vlna a zaniká za hlučného zvuku známého jako hrom. Blesky jsou při bouřkách běžné a mezi mraky a Zemí každou minutu v průměru nastává asi 6000 blesků. Na snímku nahoře je aktivní bouřka s blesky nad Aténami v Řecku počátkem tohoto měsíce.

Štítky: Blesk, Electricity, Thunder


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »