Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Aténami

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos

Už jste někdy s úžasem sledovali bouřku s blesky? Tak se připojte. Nikdo kupodivu přesně neví, jak blýskání vzniká. Co se ví je, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje, což pak způsobuje rychlé vybití (blesk), ale jak k oddělování elektrických nábojů v mracích dochází zůstává předmětem výzkumu. Blesk si obvykle zvolí klikatou dráhu, rychle zahřeje tenký sloupec vzduchu na asi trojnásobek povrchové teploty Slunce. Pak supersonicky odstartuje výsledná rázová vlna a zaniká za hlučného zvuku známého jako hrom. Blesky jsou při bouřkách běžné a mezi mraky a Zemí každou minutu v průměru nastává asi 6000 blesků. Na snímku nahoře je aktivní bouřka s blesky nad Aténami v Řecku počátkem tohoto měsíce.

Štítky: Blesk, Electricity, Thunder


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »