Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Aténami

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos

Už jste někdy s úžasem sledovali bouřku s blesky? Tak se připojte. Nikdo kupodivu přesně neví, jak blýskání vzniká. Co se ví je, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje, což pak způsobuje rychlé vybití (blesk), ale jak k oddělování elektrických nábojů v mracích dochází zůstává předmětem výzkumu. Blesk si obvykle zvolí klikatou dráhu, rychle zahřeje tenký sloupec vzduchu na asi trojnásobek povrchové teploty Slunce. Pak supersonicky odstartuje výsledná rázová vlna a zaniká za hlučného zvuku známého jako hrom. Blesky jsou při bouřkách běžné a mezi mraky a Zemí každou minutu v průměru nastává asi 6000 blesků. Na snímku nahoře je aktivní bouřka s blesky nad Aténami v Řecku počátkem tohoto měsíce.

Štítky: Blesk, Electricity, Thunder


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »