Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Aténami

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos

Už jste někdy s úžasem sledovali bouřku s blesky? Tak se připojte. Nikdo kupodivu přesně neví, jak blýskání vzniká. Co se ví je, že v některých mracích se pomalu oddělují náboje, což pak způsobuje rychlé vybití (blesk), ale jak k oddělování elektrických nábojů v mracích dochází zůstává předmětem výzkumu. Blesk si obvykle zvolí klikatou dráhu, rychle zahřeje tenký sloupec vzduchu na asi trojnásobek povrchové teploty Slunce. Pak supersonicky odstartuje výsledná rázová vlna a zaniká za hlučného zvuku známého jako hrom. Blesky jsou při bouřkách běžné a mezi mraky a Zemí každou minutu v průměru nastává asi 6000 blesků. Na snímku nahoře je aktivní bouřka s blesky nad Aténami v Řecku počátkem tohoto měsíce.

Štítky: Blesk, Electricity, Thunder


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »