Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka v širokém poli

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Zdá se, že z našeho galaktického středu vytéká temná řeka a hned se vlévá do hvězdného pole plného fotogenických zázraků. Když zarolujete doprava, tak uvidíte spoustu těchto objektů včetně (dokážete najít?) jasné oranžové hvězdy Antares, modro(oké) mlhoviny koňská hlava, bílé kulové hvězdokupy M4, jasné modré hvězdné soustavy Rho Ophiuchi, tmavohnědé mlhoviny Dýmka, červené mlhoviny Laguna, červené a modré mlhoviny Trifid, červené mlhoviny Kočičí tlapka a mnohobarevného, ale pořád důležitého středu naší Galaxie. Tento širokoúhlý pohled zachycuje do jemných podrobností asi 50 stupňů noční oblohy, tedy 100 násobek úplňku, což pokrývá souhvězdí od Střelce (Sagittarius) přes Hadonoše (Ophiuchus) ke Štíru (Scorpius). Temnou řeku samotnou lze identifikovat jako hnědý prachový pás spojený s Antaresem, který zabírá asi 100 světelných let. Jelikož se prachový pás Temné řeky nachází asi jen 500 světelných let daleko, tak se pouze jeví jako most ke vzdálenějšímu Galaktickému centru, které se ve skutečnosti nachází asi 25 000 světelných let dále.

Štítky: Galaktický střed, Antares, Dark River


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »