Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka v širokém poli

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Zdá se, že z našeho galaktického středu vytéká temná řeka a hned se vlévá do hvězdného pole plného fotogenických zázraků. Když zarolujete doprava, tak uvidíte spoustu těchto objektů včetně (dokážete najít?) jasné oranžové hvězdy Antares, modro(oké) mlhoviny koňská hlava, bílé kulové hvězdokupy M4, jasné modré hvězdné soustavy Rho Ophiuchi, tmavohnědé mlhoviny Dýmka, červené mlhoviny Laguna, červené a modré mlhoviny Trifid, červené mlhoviny Kočičí tlapka a mnohobarevného, ale pořád důležitého středu naší Galaxie. Tento širokoúhlý pohled zachycuje do jemných podrobností asi 50 stupňů noční oblohy, tedy 100 násobek úplňku, což pokrývá souhvězdí od Střelce (Sagittarius) přes Hadonoše (Ophiuchus) ke Štíru (Scorpius). Temnou řeku samotnou lze identifikovat jako hnědý prachový pás spojený s Antaresem, který zabírá asi 100 světelných let. Jelikož se prachový pás Temné řeky nachází asi jen 500 světelných let daleko, tak se pouze jeví jako most ke vzdálenějšímu Galaktickému centru, které se ve skutečnosti nachází asi 25 000 světelných let dále.

Štítky: Galaktický střed, Antares, Dark River


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »