Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka v širokém poli

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Zdá se, že z našeho galaktického středu vytéká temná řeka a hned se vlévá do hvězdného pole plného fotogenických zázraků. Když zarolujete doprava, tak uvidíte spoustu těchto objektů včetně (dokážete najít?) jasné oranžové hvězdy Antares, modro(oké) mlhoviny koňská hlava, bílé kulové hvězdokupy M4, jasné modré hvězdné soustavy Rho Ophiuchi, tmavohnědé mlhoviny Dýmka, červené mlhoviny Laguna, červené a modré mlhoviny Trifid, červené mlhoviny Kočičí tlapka a mnohobarevného, ale pořád důležitého středu naší Galaxie. Tento širokoúhlý pohled zachycuje do jemných podrobností asi 50 stupňů noční oblohy, tedy 100 násobek úplňku, což pokrývá souhvězdí od Střelce (Sagittarius) přes Hadonoše (Ophiuchus) ke Štíru (Scorpius). Temnou řeku samotnou lze identifikovat jako hnědý prachový pás spojený s Antaresem, který zabírá asi 100 světelných let. Jelikož se prachový pás Temné řeky nachází asi jen 500 světelných let daleko, tak se pouze jeví jako most ke vzdálenějšímu Galaktickému centru, které se ve skutečnosti nachází asi 25 000 světelných let dále.

Štítky: Galaktický střed, Antares, Dark River


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »