Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna v plynu, prachu a hvězdách

Uznání a copyright: Antonio Fernandez

Hvězdy v mlhovině Laguna sice bojují s plynem a prachem, ale zato fotografové vyhrávají. Tato fotogenická mlhovina známá též jako M8 je vidět dokonce bez triedru v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy vzniku hvězd vytvořily nejen barvy, ale i chaos. Červeně zářící plyn je důsledkem vysokoenergetického světla hvězd, které naráží do mezihvězdného vodíku. Tmavá prachová vlákna, která M8 protkávají, vznikla v atmosférách chladných obrů a v troskách po explozích supernov. Světlo z M8, které dnes vidíme, ji opustilo před 5000 lety. Napříč touto částí M8 to světlu trvá 50 let.

Štítky: Hvězdy, Vodík, Lagoon Nebula


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2020 F3 (NEOWISE).

Rozměry obrázku jsou 45 x 40 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Výška komety 6° nad obzorem, Slunce 12° pod obzorem.

Další informace »