Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Ze země se zdá, že nádherné polární záře tančí vysoko nahoře. Ale Mezinárodní kosmická stanice ISS obíhá skoro ve stejné výšce, jako mnoho polárních září, někdy prolétá nad a někdy přes ně. Proudy aurorálních elektronů a protonů přesto pro ISS nepředstavují žádné přímé nebezpečí. Tuto zelenou polární záři na digitálně zaostřeném snímku nahoře zachytil v roce 2003 vědecký pracovník na ISS Don Pettit. Pettit z oběžné dráhy hlásil, že se proměnlivé polární záře zdají jakoby se plazily obří zelené améby. O něco přes 300 kilometrů dole lze vidět impaktní kráter Manicouagan v severní Kanadě.

Štítky: Polární záře, ISS, Space


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »