Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Ze země se zdá, že nádherné polární záře tančí vysoko nahoře. Ale Mezinárodní kosmická stanice ISS obíhá skoro ve stejné výšce, jako mnoho polárních září, někdy prolétá nad a někdy přes ně. Proudy aurorálních elektronů a protonů přesto pro ISS nepředstavují žádné přímé nebezpečí. Tuto zelenou polární záři na digitálně zaostřeném snímku nahoře zachytil v roce 2003 vědecký pracovník na ISS Don Pettit. Pettit z oběžné dráhy hlásil, že se proměnlivé polární záře zdají jakoby se plazily obří zelené améby. O něco přes 300 kilometrů dole lze vidět impaktní kráter Manicouagan v severní Kanadě.

Štítky: Polární záře, ISS, Space


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »