Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled MESSENGERu na kráter Degas

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Kosmická sonda MESSENGER nyní z oběžné dráhy nejvnitřnější planety Merkuru odeslala z širokoúhlé kamery tento skvělý barevný pohled na kráter Degas s plným rozlišením 90 metrů na pixel. Tento 52 kilometrový kráter pojmenovaný po impresionistickém malíři je zde též vidět na vloženém snímku z Marineru 10 z průletu v polovině sedmdesátých let dvacátého století. Na pohledu z MESSENGERu je vidět dno kráteru se spletitou sítí prasklin, které vznikly, když se impaktem roztavený povrch ochladil a smrštil se. Ostře jasná, skrnitá depozita naznačují rozdíly ve složení a čerstvě exponovaný materiál u centrálního vrcholku kráteru a podél jeho stěn. Podrobnosti podobně jasných depozit jsou vidět v ještě větším rozlišení na snímcích z MESSENGERu.

Štítky: Merkur, Impakt, Kráter, Messenger, Degas


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »