Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a vznášejte se vedle Helene, u malého ledového měsíčku Saturnu. Měsíček příhodně pojmenovaný Helene je jedním ze čtyř známých takzvaných Trojanských měsíců, které obíhají v Lagrangeově bodě. Lagrangeův bod je gravitačně stabilní místo dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a většího měsíce Dione. Měsíček Helene nepravidelného tvaru (asi 36 x 32 x 30 kilometrů) obíhá v Lagrangeově bodě předcházejícím Dione, zatímco bratrský ledový měsíček Polydeuces Dione v Lagrangeově bodě následuje. Ostrý stereo anaglyf vznikl ze dvou snímků z Cassini (N00172886, N00172892) pořízených při nedávném blízkém průletu. Ukazuje část polokoule Helene přivrácené k Saturnu poseté krátery a něčím jako jsou rokle.

Štítky: Měsíc, Saturn, Stereo, Anaglyph, Helene, Trojan moon, Lagrange point


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »