Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a vznášejte se vedle Helene, u malého ledového měsíčku Saturnu. Měsíček příhodně pojmenovaný Helene je jedním ze čtyř známých takzvaných Trojanských měsíců, které obíhají v Lagrangeově bodě. Lagrangeův bod je gravitačně stabilní místo dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a většího měsíce Dione. Měsíček Helene nepravidelného tvaru (asi 36 x 32 x 30 kilometrů) obíhá v Lagrangeově bodě předcházejícím Dione, zatímco bratrský ledový měsíček Polydeuces Dione v Lagrangeově bodě následuje. Ostrý stereo anaglyf vznikl ze dvou snímků z Cassini (N00172886, N00172892) pořízených při nedávném blízkém průletu. Ukazuje část polokoule Helene přivrácené k Saturnu poseté krátery a něčím jako jsou rokle.

Štítky: Měsíc, Saturn, Stereo, Anaglyph, Helene, Trojan moon, Lagrange point


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »