Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Velký vůz je nejznámější a snadno rozpoznatelný asterismus na severní obloze, i když někdo může vidět pluh. Nicméně v každém případě, pokud položíte kurzor na tuto důmyslně poskládanou mozaiku z 24 snímků, tak uvidíte jména hvězd a dobře známé spojnice. Vpravo nahoře je Dubhe, alfa mateřského souhvězdí Velká medvědice. Ta spolu s beta hvězdou Merak pod ní vytváří spojnici mířící k Polárce a k severnímu hvězdnému pólu, už mimo horní okraj tohoto pole. Za pozornost také stojí tradiční pozorovatelská zastávka hvězda Mizar, druhá zleva v oji vozu, která se zřetelně blízkou hvězdou Alcor tvoří vizuální dvojhvězdu vhodnou pro zkoušku zraku. V tak dobře známém poli hvězd jsou také útvary z Messierova katalogu. Stáhněte si snímek s vyšším rozlišením a můžete pátrat po výtečných ukázkách některých Messierových vzdálených spirálních galaxií i po místní sově.

Štítky: Prach, Souhvězdí, Asterismus, Big dipper, Ursa major, Cirrus, Alkaid, Mizar, Alioth, Megrez, Dubhe, Phecda, Merak, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »