Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ červeného Měsíce

Uznání a copyright: Oshin Zakarian (TWAN)

Tato surealistická zimní scéna je kompozitním obrazem pořízeným 10. prosince, když za pohořím Zagros v Íránu vyšel Měsíc. Úplné zatmění Měsíce už probíhalo. Obrázek kombinuje téměř 500 postupných snímků pořízených během 1,5 hodiny počínaje soumrakem, přičemž Měsíc trvale stoupal nad drsnou krajinou. Zčervenalý měsíční kotouč a temně modrý soumrak vzájemně kontrastují a kontrastní barvy mají k tomu ještě stejnou příčinu. Zatmělý Měsíc je zčervenalý proto, že zemský umbrální stín je prostoupen slabým červeným světlem. To červené světlo pochází ze všech východů a západů Slunce, tak jak jsou vidět z lunární perspektivy. Ale východy a západy Slunce červenají proto, že zemská atmosféra více rozptyluje modré světlo než červené a vytváří slabou soumračnou modrou zář oblohy.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Svítání, Shadow, Umbra, Tle


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »