Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Martin Pugh

Měsíc prošel 28. srpna blízko středu zemského stínu. Výsledné úplné zatmění Měsíce, které mohli nejlépe pozorovat pozorovatelé v západní Severní Americe a oblasti Pacifiku, bylo tmavé a trvalo asi 90 minut. Na tomto teleskopickém snímku pořízeném skoro uprostřed totality z města Yass, NSW Austrálie, leží na zastíněném povrchu Měsíce vpravo nahoře paprskovitý, 85 kilometrů velký kráter Tycho. Ale dokonce ani při úplném lunárním zatmění není Měsíc zcela temný. Zbytky Měsíce, které zůstávají v průběhu totality viditelné, odrážejí pozemskou atmosférou filtrované, zčervenalé světlo. Toto světlo pochází ze všech slunečních západů a východů, které jsou vidět z lunární perspektivy kolem okrajů siluety Země.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Total


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »