Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Martin Pugh

Měsíc prošel 28. srpna blízko středu zemského stínu. Výsledné úplné zatmění Měsíce, které mohli nejlépe pozorovat pozorovatelé v západní Severní Americe a oblasti Pacifiku, bylo tmavé a trvalo asi 90 minut. Na tomto teleskopickém snímku pořízeném skoro uprostřed totality z města Yass, NSW Austrálie, leží na zastíněném povrchu Měsíce vpravo nahoře paprskovitý, 85 kilometrů velký kráter Tycho. Ale dokonce ani při úplném lunárním zatmění není Měsíc zcela temný. Zbytky Měsíce, které zůstávají v průběhu totality viditelné, odrážejí pozemskou atmosférou filtrované, zčervenalé světlo. Toto světlo pochází ze všech slunečních západů a východů, které jsou vidět z lunární perspektivy kolem okrajů siluety Země.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Total


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »