Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Martin Pugh

Měsíc prošel 28. srpna blízko středu zemského stínu. Výsledné úplné zatmění Měsíce, které mohli nejlépe pozorovat pozorovatelé v západní Severní Americe a oblasti Pacifiku, bylo tmavé a trvalo asi 90 minut. Na tomto teleskopickém snímku pořízeném skoro uprostřed totality z města Yass, NSW Austrálie, leží na zastíněném povrchu Měsíce vpravo nahoře paprskovitý, 85 kilometrů velký kráter Tycho. Ale dokonce ani při úplném lunárním zatmění není Měsíc zcela temný. Zbytky Měsíce, které zůstávají v průběhu totality viditelné, odrážejí pozemskou atmosférou filtrované, zčervenalé světlo. Toto světlo pochází ze všech slunečních západů a východů, které jsou vidět z lunární perspektivy kolem okrajů siluety Země.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Total


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »