Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gigantické záblesky nad Oklahomou

Uznání: Richard Smedley

Už jste někdy viděli gigantický záblesk? Jsou velice vzácné, ale úžasně mocné. Gigantické záblesky jsou nově objevenými typy bleskových výbojů mezi některými bouřemi a zemskou ionosférou vysoko nad nimi. Na snímku nahoře je jeden takový záblesk, náhodou zachycený meteorickou kamerou v Oklahomě v USA. Gigantický záblesk vlevo dole se přesunul rychlostí možná až 70 kilometrů za méně jak jednu sekundu. Po kliknutí na obrázek se budete moci ve většině prohlížečů podívat na film, též zde. Gigantické záblesky jsou velmi rozdílné od obyčejných blesků mezi mraky nebo z mraků k zemi. Vzhled spodku gigantických záblesků se podobá jinému typu výboje z mračen do ionosféry zvanému modrý záblesk, zatímco horní část se podobá červeným skřítkům v horní atmosféře. Ačkoliv mechanismus a spouštění gigantických záblesků je předmětem výzkumu, tak je zřejmé, že záblesky snižují rozdíl nábojů mezi různými částmi zemské atmosféry. Dobrým způsobem vyhledávání gigantických záblesků je pozorování silných, ale vzdálených bouřek z jasného místa.

Štítky: Oklahoma, Gigantic Jets, Ionosphere


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »