Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přízračné ohňostroje

Uznání: D. Sentman (U. Alaska) et al., EXL98 Campaign, AFRL, NRL, USAFA, NASA

Někdy se v blízkém vesmíru objeví i blýskání. Jeden takový typ blesků je nedávno dokumentované červený duchový blesk, který byl vyfotografován a studován jen na Zemi několik málo minulých let. Původ všech typů blesků zůstává neznámý a vědci zkouší příjít na to proč se vůbec vyskytuje červený duchový blesk. Je známo, že když se blýská z pozitivních mraků směrem k zemi, tak se mohou objevit milisekundové červené záblesky vysoko nad horní atmosférou. Snímek nahoře ukazuje skupinu červených duchů vyfotografovaných s vysokým rozlišením. Příčiny pozorovaných komplexních struktur se zkoumají.

Štítky: Skřítci, Blesk, Země


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »