Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přízračné ohňostroje

Uznání: D. Sentman (U. Alaska) et al., EXL98 Campaign, AFRL, NRL, USAFA, NASA

Někdy se v blízkém vesmíru objeví i blýskání. Jeden takový typ blesků je nedávno dokumentované červený duchový blesk, který byl vyfotografován a studován jen na Zemi několik málo minulých let. Původ všech typů blesků zůstává neznámý a vědci zkouší příjít na to proč se vůbec vyskytuje červený duchový blesk. Je známo, že když se blýská z pozitivních mraků směrem k zemi, tak se mohou objevit milisekundové červené záblesky vysoko nad horní atmosférou. Snímek nahoře ukazuje skupinu červených duchů vyfotografovaných s vysokým rozlišením. Příčiny pozorovaných komplexních struktur se zkoumají.

Štítky: Skřítci, Blesk, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »