Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přízračné ohňostroje

Uznání: D. Sentman (U. Alaska) et al., EXL98 Campaign, AFRL, NRL, USAFA, NASA

Někdy se v blízkém vesmíru objeví i blýskání. Jeden takový typ blesků je nedávno dokumentované červený duchový blesk, který byl vyfotografován a studován jen na Zemi několik málo minulých let. Původ všech typů blesků zůstává neznámý a vědci zkouší příjít na to proč se vůbec vyskytuje červený duchový blesk. Je známo, že když se blýská z pozitivních mraků směrem k zemi, tak se mohou objevit milisekundové červené záblesky vysoko nad horní atmosférou. Snímek nahoře ukazuje skupinu červených duchů vyfotografovaných s vysokým rozlišením. Příčiny pozorovaných komplexních struktur se zkoumají.

Štítky: Skřítci, Blesk, Země


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »