Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4565: Jehlová galaxie

Uznání a copyright: William McLaughlin (ARGO Cooperative Observatory)

Nádherná spirální galaxie NGC 4565 předvádí úhledný jehlovitý profil při pohledu zboku z planety Země. Její vypouklé centrální jádro hvězd je ostře přeťato prachovými pásy a přispívá k dramatickému efektu tohoto složeného snímku. Zakrývající prachové pásy a výše zmíněné jádro v NGC 4565 jsou typické pro velké majestátní spirální galaxie včetně naší Mléčné dráhy. K vytvoření tohoto snímku digitálně kombinoval astronom Bill McLaughlin vysoce kvalitní černobílé snímky s barevnou informací ze tří oddělených expozic přes červený, zelený a modrý filtr. Tento vesmírný ostrov je asi 50 milionů světelných let daleko v souhvězdí Vlasů Bereniky.

Štítky: Ngc 4565, Spirální galaxie


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »