Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku
předchozíHC">následující

Kometa Lovejoy: Lízač Slunce přežil

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Podobně jako u většiny ostatních Slunce lízajících komet, ani u komety Lovejoy (C/2011 W3) se nečekalo, že by své těsné setkání se Sluncem přežila. Ale přežila. Tento snímek z 16. prosince z koronografu na palubě sluneční observatoře SOHO stále ukazuje přilétající zbytky ohonu s brilantní hlavou nebo komou, která se vynořuje ze sluneční záře. Polohu Slunce za zákrytovým diskem, který cloní oslepující záři, označuje bílý kruh. Koma komety Lovejoy oddělená od svého ohonu je tak jasná, že saturuje pixely kamery, což vytváří horizontální čáry. Kometární lízači Slunce se na základě jejich drah považují za příslušníky skupiny Kreutzových komet, která vznikla rozpadem jediné velké mateřské komety, která prošla velmi blízko Slunce ve 12. století. Většinu z nich objevily kamery SOHO, ale na rozdíl od mnoha jiných lízačů Slunce, tuto kometu poprvé spatřil australský astronom Terry Lovejoy z pozemské observatoře. Odhaduje se, že se kometa Lovejoy přiblížila na 120 000 kilometrů ke slunečnímu povrchu a nejspíš měla velké kometární jádro, takže mohla přežít svůj intenzivní průchod perihelem. Pozoruhodná videa přiblížení z observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) lze nalézt zde.

Štítky: Lízač Slunce, Comet lovejoy, C/2011 W3


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »