Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku
předchozíHC">následující

Kometa Lovejoy: Lízač Slunce přežil

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Podobně jako u většiny ostatních Slunce lízajících komet, ani u komety Lovejoy (C/2011 W3) se nečekalo, že by své těsné setkání se Sluncem přežila. Ale přežila. Tento snímek z 16. prosince z koronografu na palubě sluneční observatoře SOHO stále ukazuje přilétající zbytky ohonu s brilantní hlavou nebo komou, která se vynořuje ze sluneční záře. Polohu Slunce za zákrytovým diskem, který cloní oslepující záři, označuje bílý kruh. Koma komety Lovejoy oddělená od svého ohonu je tak jasná, že saturuje pixely kamery, což vytváří horizontální čáry. Kometární lízači Slunce se na základě jejich drah považují za příslušníky skupiny Kreutzových komet, která vznikla rozpadem jediné velké mateřské komety, která prošla velmi blízko Slunce ve 12. století. Většinu z nich objevily kamery SOHO, ale na rozdíl od mnoha jiných lízačů Slunce, tuto kometu poprvé spatřil australský astronom Terry Lovejoy z pozemské observatoře. Odhaduje se, že se kometa Lovejoy přiblížila na 120 000 kilometrů ke slunečnímu povrchu a nejspíš měla velké kometární jádro, takže mohla přežít svůj intenzivní průchod perihelem. Pozoruhodná videa přiblížení z observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) lze nalézt zde.

Štítky: Lízač Slunce, Comet lovejoy, C/2011 W3


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »