Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku
předchozíHC">následující

Kometa Lovejoy: Lízač Slunce přežil

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Podobně jako u většiny ostatních Slunce lízajících komet, ani u komety Lovejoy (C/2011 W3) se nečekalo, že by své těsné setkání se Sluncem přežila. Ale přežila. Tento snímek z 16. prosince z koronografu na palubě sluneční observatoře SOHO stále ukazuje přilétající zbytky ohonu s brilantní hlavou nebo komou, která se vynořuje ze sluneční záře. Polohu Slunce za zákrytovým diskem, který cloní oslepující záři, označuje bílý kruh. Koma komety Lovejoy oddělená od svého ohonu je tak jasná, že saturuje pixely kamery, což vytváří horizontální čáry. Kometární lízači Slunce se na základě jejich drah považují za příslušníky skupiny Kreutzových komet, která vznikla rozpadem jediné velké mateřské komety, která prošla velmi blízko Slunce ve 12. století. Většinu z nich objevily kamery SOHO, ale na rozdíl od mnoha jiných lízačů Slunce, tuto kometu poprvé spatřil australský astronom Terry Lovejoy z pozemské observatoře. Odhaduje se, že se kometa Lovejoy přiblížila na 120 000 kilometrů ke slunečnímu povrchu a nejspíš měla velké kometární jádro, takže mohla přežít svůj intenzivní průchod perihelem. Pozoruhodná videa přiblížení z observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) lze nalézt zde.

Štítky: Lízač Slunce, Comet lovejoy, C/2011 W3


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »