Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otírač o Slunce

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Tuto kometu zničilo Slunce. Tuto o Slunce se otírající kometu zaznamenal koronograf družice SOHO LASCO (Large Angle Spectrometric COronagraph) 23. prosince 1996, když se obloukem řítila ke své ohnivé záhubě. LASCO používá zákrytový disk, který je částečně vidět dole vpravo a zakrývá jinak ohromující sluneční disk, což umožňuje zobrazit vnitřních 5 miliónů mil poměrně slabé korony. U této komety je vidět, jak její koma vstupuje do jasné oblasti rovníkového slunečního větru (s vertikální orientací). Skvrny a kazy na snímku jsou hvězdy pozadí a čáry jsou způsobeny nabitými částicemi. SOHO je v poloze, která umožňuje trvalé pozorování Slunce a přitom objevila více jak 1500 komet včetně početných otíračů slunce. Podle jejich drah se soudí, že patří do rodiny komet, která vznikla postupným rozpadem jediné velké rodičovské komety, která ve dvanáctém století prošla velice blízko Slunce. Členem této rodiny otíračů Slunce je také Velká kometa roku 1965 Ikeya-Seki, která se přiblížila na vzdálenost asi 650 000 kilometrů od slunečního povrchu. Při tak blízkých průchodech ke Slunci jsou otírači Slunce podrobováni destruktivním slapovým silám a intenzivnímu slunečnímu ohřevu. Tato kometa známá jako SOHO 6 nepřežila.

Štítky: Lízač Slunce, SOHO, Comets


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »