Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mořský koník z Velkého Magellanova mračna

Uznání: NASA, ESA, and M. Livio (STScI)

Někomu to může připadat jako velké vesmírné strašidlo, ale spíše je to velké než strašidlo. Někomu jinému se to může zdát jako pasoucí se mořský koník, ale ten tmavý objekt na snímku vpravo je ve skutečnosti neživý pilíř kouřového prachu dlouhého asi 20 světelných let. Tato zajímavě tvarovaná prachová struktura se vyskytuje v našem sousedství ve Velkém Magellanově mračnu ve hvězdotvorné oblasti velice blízko rozsáhlé mlhoviny Tarantule. Tato energetická mlhovina vytváří hvězdokupu nazvanou NGC 2074, jejíž střed je vidět těsně pod vrchem snímku ve směru krku mořského koníka. Barevný snímek nahoře pořídil minulý rok Hubblův kosmický dalekohled kamerou Wide Field Planetary Camera 2 na počest 100 000. pouti Hubbla kolem Země. Jak v kupě vznikají mladé hvězdy, tak jejich světlo a vítr bude během příštích miliónů let pomalu erodovat prachové pilíře.

Štítky: Lmc, Tarantula nebula, NGC 2074


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »