Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanské duny a stín Opportunity

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Lidmi vyrobení roboti pokračují v jízdě po povrchu Marsu. Jak vozítko Opportunity, tak i jeho dvojník Spirit už šestý rok zkoumají Mars o mnoho let déle, než se čekalo. Obraz nahoře se skládá z nedávno pořízených snímků z navigační kamery na vozítku Opportunity na Meridiani Planum. Jsou vidět rovnoběžné stopy vozítka, zvlněné písečné duny, světle zbarvené skalní výčnělky, kovové části vozítka a tmavý stín někdy uměleckého robotického fotografa. Opportunity nyní směřuje k velkému kráteru Endeavor, zatímco Spirit se zkouší vyšplhat na neobvyklou skalní strukturu známou jako Home Plate. Pokud dokáže přežít drsné marťanské podmínky, tak by vozítko Opportunity mělo ke kráteru Endeavor dorazit asi za dva roky, kdy by mohlo způsobit revoluci ve znalostech o této starodávné marťanské krajině.

Štítky: Mars, Vozítko, Duny


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »