Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orcus z vnější Sluneční soustavy

Credit: M. Brown (Caltech), C. Trujillo (Gemini), D. Rabinowitz (Yale), Samuel Oschin Telescope

Nově objevený objekt ve vnější Sluneční soustavě se pohybuje jako anti-Pluto. 90482 Orcus byl poprvé objeven v roce 2004 a je o trochu menší než Pluto, ačkoliv je stále jedním z největších známých objektů z Kuiperova pásu. Orcus může jednoho dne od IAU dostat stejné označení jako Pluto: trpasličí planeta. Orcus a Pluto mají stejné dráhy: oba dosahují téměř stejné maximální a minimální vzdálenosti od Slunce, obě dráhy mají podobný eliptický tvar a obě orbitální elipsy jsou skloněné vůči orbitálním elipsám dalších planet o zhruba stejný úhel. Velká hmotnost Neptunu způsobuje, že každé dva oběhy kolem Slunce jsou tři oběhy Neptunu. Orcus je jako anti-Pluto, protože oba objekty jsou vždycky na opačné straně Sluneční soustavy. Orcus je vidět jako skvrnka poblíž středu těchto objevitelských políček, která se trochu pohybuje zespodu nahoru. Objevitelé Orcusu vás až do konce příštího týdne žádají o pomoc při pojmenování jeho nově objeveného měsíce.

Štítky: Mars, Vozítko, Duny, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »