Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc ráno

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Zítra, 10. prosince propluje úplněk stínem Země při úplném zatmění Měsíce. Celá sekvence zatmění, včetně 51 minut totality, bude vidět z Asie a Austrálie, ale pozorovatelé v Evropě a Africe nestihnou úvodní částečné fáze, protože pro ně zatmění začne před východem Měsíce. V centrální a západní Severní Americe budou časné fáze zatmění nastávat při západu Měsíce. Zatímco ti na východě nebudou vidět, tak Severoameričané dostatečně daleko na západě by mohli uvidět scénu podobnou této, s převážně zatmělým Měsícem nízko nad západním obzorem při ranním svítání. Tento ranní pohled za rozbřesku jiného zatmění už skoro v úplné fázi při západu Měsíce byl zachycen 21. února 2008 z hory Zagros v Íránu.

Štítky: Lunární zatmění, Svítání, Tle


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »