Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horniny z Vesty

Uznání: NASA / JPL-Caltech / Hap McSween (Univ. Tennessee), A. Beck and T. McCoy (Smithsonian Inst.)

Tyto barevné snímky jsou tenké řezy meteoritů při pohledu polarizačním mikroskopem. Část skupiny meteoritů klasifikovaných jako HED pro jejich obsah minerálů (Howardit, Eucrit, Diogenit) nejspíše na Zemi spadla z Vesty, z asteroidu 4 hlavního pásu, který nyní zkoumá kosmická sonda Dawn. Proč si myslíme, že z Vesty? Protože HED meteority mají viditelné a infračervené spektrum, které odpovídá spektru tohoto malého světa. Hypotéza původu z Vesty také odpovídá údajům z probíhajících pozorování sondy Dawn. Diogenity, které jsou zde vidět, byly nejspíše vyvrženy impakty a pocházejí z hloubek kůry Vesty. Podobné horniny lze také nalézt níže v kůře Země. Měřítko vzorku ukazují bílé čáry, každá je dlouhá 2 milimetry.

Štítky: Meteorit, Vesta, Polarization, Hed


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »