Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní pól asteroidu Vesta

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Jak vznikla kruhovitá struktura kolem jižního pólu asteroidu Vesta? Nahoře je vidět spodek druhého největšího objektu v pásu asteroidů, který byl nedávno poprvé zachycen kosmickou sondou Dawn, která přiletěla minulý měsíc. Při bližší prohlídce snímku s rozlišením 260 metrů jsou vidět nejenom hory, krátery, útesy a ještě více kráterů, ale i rozeklané kruhovité útvary, které pokrývají vpravo dole většinu tohoto objektu o velikosti 500 kilometrů. Podle prvních domněnek mohla tato struktura vzniknout srážkou a splynutím s menším asteroidem. Jinou možností by mohl být vznik těchto útvarů vnitřními procesy brzy po vzniku asteroidu. V příštích měsících, jak se bude sonda Dawn po spirále přibližovat dolů k tomuto kamenitému světu a bude získávat snímky se stále lepším rozlišením, tak může získat další vodítka.

Štítky: Asteroid, Jižní pól, Vesta


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »