Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní pól asteroidu Vesta

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Jak vznikla kruhovitá struktura kolem jižního pólu asteroidu Vesta? Nahoře je vidět spodek druhého největšího objektu v pásu asteroidů, který byl nedávno poprvé zachycen kosmickou sondou Dawn, která přiletěla minulý měsíc. Při bližší prohlídce snímku s rozlišením 260 metrů jsou vidět nejenom hory, krátery, útesy a ještě více kráterů, ale i rozeklané kruhovité útvary, které pokrývají vpravo dole většinu tohoto objektu o velikosti 500 kilometrů. Podle prvních domněnek mohla tato struktura vzniknout srážkou a splynutím s menším asteroidem. Jinou možností by mohl být vznik těchto útvarů vnitřními procesy brzy po vzniku asteroidu. V příštích měsících, jak se bude sonda Dawn po spirále přibližovat dolů k tomuto kamenitému světu a bude získávat snímky se stále lepším rozlišením, tak může získat další vodítka.

Štítky: Asteroid, Jižní pól, Vesta


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »