Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kepler 16b: Planeta dvou sluncí

Uznání: NASA, JPL-Caltech, T. Pyle; Acknowledgement: djxatlanta

Pokud byste zůstali dostatečně dlouho vzhůru, tak byste mohli uvidět zapadnout obě slunce. To by mohlo být běžné doporučení těm, kdo by se vznášeli v atmosféře planety Kepler 16b, kterou nedávno objevila družice Kepler. Video animace nahoře ukazuje jak by taková planetární soustava mohla vypadat z kosmické lodi návštěvníků. Přestože jsou vícenásobné hvězdy docela běžné, tak toto je první známý případ, že mají planetu. Jelikož se naše Země nachází v rovině oběhu obou hvězd a planety, tak je vidět, že každé těleso zakrývá to druhé jindy a vytváří rozpoznatelné poklesy množství světla, které vidíme. Časté zákryty planety Kepler 16b umožnily dosud nejpřesnější určení hmotnosti i poloměru mimo naši Sluneční soustavu. Nalezení planety podobné Saturnu na dráze podobné Venuši a tak blízko mateřské dvojhvězdy bylo překvapení a jistě se stane předmětem výzkumu.

Štítky: Kepler, Exoplanet, Video, Kepler 16b


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »