Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kepler 16b: Planeta dvou sluncí

Uznání: NASA, JPL-Caltech, T. Pyle; Acknowledgement: djxatlanta

Pokud byste zůstali dostatečně dlouho vzhůru, tak byste mohli uvidět zapadnout obě slunce. To by mohlo být běžné doporučení těm, kdo by se vznášeli v atmosféře planety Kepler 16b, kterou nedávno objevila družice Kepler. Video animace nahoře ukazuje jak by taková planetární soustava mohla vypadat z kosmické lodi návštěvníků. Přestože jsou vícenásobné hvězdy docela běžné, tak toto je první známý případ, že mají planetu. Jelikož se naše Země nachází v rovině oběhu obou hvězd a planety, tak je vidět, že každé těleso zakrývá to druhé jindy a vytváří rozpoznatelné poklesy množství světla, které vidíme. Časté zákryty planety Kepler 16b umožnily dosud nejpřesnější určení hmotnosti i poloměru mimo naši Sluneční soustavu. Nalezení planety podobné Saturnu na dráze podobné Venuši a tak blízko mateřské dvojhvězdy bylo překvapení a jistě se stane předmětem výzkumu.

Štítky: Kepler, Exoplanet, Video, Kepler 16b


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »