Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Plejády

Uznání a copyright: Stanislav Volskiy

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? Pokud ano, tak jste ji asi neviděli takto: celou zaprášenou. Jasné hvězdy této snad neslavnější hvězdokupy na obloze Plejády lze spatřit i bez triedru dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhých expozicích z tmavých míst se ovšem stane dobře viditelný i prachový mrak kolem hvězdokupy Plejády. Expozice nahoře zabrala asi 30 hodin a na obloze pokrývá velikost několika úplňků. Plejády jsou též známy jako Sedm sester a M45 a nachází se asi 400 světelných let v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderním dovětkem praví, že jedna z nejjasnějších hvězd od doby pojmenování kupy zeslábla, a pro pouhé oko ponechala viditelných jen šest hvězd. Skutečný počet hvězd, které jsou v Plejádách vidět, může být více, nebo méně, než sedm, což závisí na temnotě okolní oblohy a jasnozřivosti zraku pozorovatele.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


17. vesmírný týden 2019

17. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 4. do 28. 4. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Přechod Ganymeda a jeho stínu nastává v úterý 23. dubna nad ránem. Skvrny na Slunci opět mizí. Na ISS dorazila zásobovací loď Cygnus. Další společnost testuje motorické přistání se znovupoužitelnou raketou. Test Crew Dragonu skončil havárií. Před 50 lety spadly meteority v Irsku i do obchodního centra a před 245 lety se narodil Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M 45

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2019 obdržel snímek „M 45“, jehož autorem je Pavel Uhrin   Subaru … nu nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk

Další informace »