Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Plejády

Uznání a copyright: Stanislav Volskiy

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? Pokud ano, tak jste ji asi neviděli takto: celou zaprášenou. Jasné hvězdy této snad neslavnější hvězdokupy na obloze Plejády lze spatřit i bez triedru dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhých expozicích z tmavých míst se ovšem stane dobře viditelný i prachový mrak kolem hvězdokupy Plejády. Expozice nahoře zabrala asi 30 hodin a na obloze pokrývá velikost několika úplňků. Plejády jsou též známy jako Sedm sester a M45 a nachází se asi 400 světelných let v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderním dovětkem praví, že jedna z nejjasnějších hvězd od doby pojmenování kupy zeslábla, a pro pouhé oko ponechala viditelných jen šest hvězd. Skutečný počet hvězd, které jsou v Plejádách vidět, může být více, nebo méně, než sedm, což závisí na temnotě okolní oblohy a jasnozřivosti zraku pozorovatele.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »