Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Plejády

Uznání a copyright: Stanislav Volskiy

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? Pokud ano, tak jste ji asi neviděli takto: celou zaprášenou. Jasné hvězdy této snad neslavnější hvězdokupy na obloze Plejády lze spatřit i bez triedru dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhých expozicích z tmavých míst se ovšem stane dobře viditelný i prachový mrak kolem hvězdokupy Plejády. Expozice nahoře zabrala asi 30 hodin a na obloze pokrývá velikost několika úplňků. Plejády jsou též známy jako Sedm sester a M45 a nachází se asi 400 světelných let v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderním dovětkem praví, že jedna z nejjasnějších hvězd od doby pojmenování kupy zeslábla, a pro pouhé oko ponechala viditelných jen šest hvězd. Skutečný počet hvězd, které jsou v Plejádách vidět, může být více, nebo méně, než sedm, což závisí na temnotě okolní oblohy a jasnozřivosti zraku pozorovatele.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »