Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Plejády

Uznání a copyright: Stanislav Volskiy

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? Pokud ano, tak jste ji asi neviděli takto: celou zaprášenou. Jasné hvězdy této snad neslavnější hvězdokupy na obloze Plejády lze spatřit i bez triedru dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Při dlouhých expozicích z tmavých míst se ovšem stane dobře viditelný i prachový mrak kolem hvězdokupy Plejády. Expozice nahoře zabrala asi 30 hodin a na obloze pokrývá velikost několika úplňků. Plejády jsou též známy jako Sedm sester a M45 a nachází se asi 400 světelných let v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderním dovětkem praví, že jedna z nejjasnějších hvězd od doby pojmenování kupy zeslábla, a pro pouhé oko ponechala viditelných jen šest hvězd. Skutečný počet hvězd, které jsou v Plejádách vidět, může být více, nebo méně, než sedm, což závisí na temnotě okolní oblohy a jasnozřivosti zraku pozorovatele.

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »