Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid Vesta přes celý snímek

Image Credit: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Proč má severní polovina asteroidu Vesta více kráterů než jižní? Nikdo doposud neví. Tato nečekaná záhada vyšla na světlo teprve před několika týdny, když se kosmická sonda Dawn stala první družicí druhého největšího objektu v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Severní polovina Vesty je na snímku nahoře vidět vlevo nahoře a zdá se, že jeví jednu z nejvyšších hustot kráterů ve Sluneční soustavě, zatímco jižní povrch je nečekaně hladký. Neznámý je i původ rýh kolem asteroidu poblíž rovníku, které jsou zvláště vidět na filmu při rotaci Vesty a také je neznámá podstata tmavých čar, které protínají některé krátery Vesty, například kráter hned nad středem snímku. Jak se bude sonda Dawn v nadcházejících měsících po spirále blížit k Vestě, tak se mohou ukázat některé odpovědi, stejně jako zvýšené rozlišení a barevné snímky. Studium Vesty o průměru 500 kilometrů dává vodítka k její historii a k historii ranné Sluneční soustavy.

Štítky: Asteroid, Vesta, Dawn mission


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »