Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Leo Triplet z VST

Uznání: ESO, INAF-VST, OmegaCAM;
Acknowledgement: OmegaCen, Astro-WISE, Kapteyn I.

Tato populární skupina je slavná jako Leo Triplet, uskupení tří velkolepých galaxií v jednom zorném poli. Tyto galaxie jsou velice oblíbené, neboť je lze ukázat i skromným dalekohledem a jednotlivě mají pojmenování NGC 3628 (nahoře), M66 (vlevo dole) a M65 (vpravo dole). Všechny tři jsou spirální galaxie. Vypadají skoro podobně, protože jejich galaktické disky jsou vůči nám pod různými úhly skloněny. NGC 3628 je vidět z boku a rovinu této galaxie protínají temné prachové pásy, zatímco disky M66 a M65 jsou skloněny natolik, aby byla vidět jejich spirální struktura. Gravitační interakce mezi galaxiemi v této skupině po sobě zanechávají výmluvné známky včetně zborcení a nafouknutého disku u NGC 3628 a roztažených spirálních ramen u M66. Krásný hloubkový pohled této oblasti pořídil nový přehlídkový dalekohled VST (VLT Survey Telescope) a na obloze zabírá asi jeden stupeň (dva úplňky). Pole v odhadované vzdálenosti tria 30 miliónů světelných let měří přes 500 tisíc světelných let.
Oprava: Na chybějící tisíce v rozměru pole upozornil Jaroslav Mikolajek.

Štítky: Spirální galaxie, Leo triplet, Interacting galaxies


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »