Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Leo Triplet z VST

Uznání: ESO, INAF-VST, OmegaCAM;
Acknowledgement: OmegaCen, Astro-WISE, Kapteyn I.

Tato populární skupina je slavná jako Leo Triplet, uskupení tří velkolepých galaxií v jednom zorném poli. Tyto galaxie jsou velice oblíbené, neboť je lze ukázat i skromným dalekohledem a jednotlivě mají pojmenování NGC 3628 (nahoře), M66 (vlevo dole) a M65 (vpravo dole). Všechny tři jsou spirální galaxie. Vypadají skoro podobně, protože jejich galaktické disky jsou vůči nám pod různými úhly skloněny. NGC 3628 je vidět z boku a rovinu této galaxie protínají temné prachové pásy, zatímco disky M66 a M65 jsou skloněny natolik, aby byla vidět jejich spirální struktura. Gravitační interakce mezi galaxiemi v této skupině po sobě zanechávají výmluvné známky včetně zborcení a nafouknutého disku u NGC 3628 a roztažených spirálních ramen u M66. Krásný hloubkový pohled této oblasti pořídil nový přehlídkový dalekohled VST (VLT Survey Telescope) a na obloze zabírá asi jeden stupeň (dva úplňky). Pole v odhadované vzdálenosti tria 30 miliónů světelných let měří přes 500 tisíc světelných let.
Oprava: Na chybějící tisíce v rozměru pole upozornil Jaroslav Mikolajek.

Štítky: Spirální galaxie, Leo triplet, Interacting galaxies


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »