Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie M66

Uznání a copyright: Russell Croman

Krásná a velká spirální galaxie M66 leží zhruba ve vzdálenosti 35 miliónů světelných let. Tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 tisíc světelných let a astronomům je dobře znám jako člen trojice galaxií Leo Triplet. V M66 jsou podél spirálních ramen tečky růžově zářících hvězdotvorných oblastí s prokreslenými pásy prachu a mladými modrými hvězdokupami. Tento barevný hloubkový pohled také ukazuje slabé rozšíření za nejjasnější galaktický disk. Jasné hvězdy s paprsky leží v popředí, uvnitř naší Mléčné dráhy, ale je vidět i mnoho malých vzdálených galaxií v pozadí. Tvar spirální galaxie M66 nejspíše ovlivnily gravitační interakce s okolními galaxiemi.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Leo triplet, M66


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »