Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie M66

Uznání a copyright: Russell Croman

Krásná a velká spirální galaxie M66 leží zhruba ve vzdálenosti 35 miliónů světelných let. Tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 tisíc světelných let a astronomům je dobře znám jako člen trojice galaxií Leo Triplet. V M66 jsou podél spirálních ramen tečky růžově zářících hvězdotvorných oblastí s prokreslenými pásy prachu a mladými modrými hvězdokupami. Tento barevný hloubkový pohled také ukazuje slabé rozšíření za nejjasnější galaktický disk. Jasné hvězdy s paprsky leží v popředí, uvnitř naší Mléčné dráhy, ale je vidět i mnoho malých vzdálených galaxií v pozadí. Tvar spirální galaxie M66 nejspíše ovlivnily gravitační interakce s okolními galaxiemi.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Leo triplet, M66


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »