Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie M66

Uznání a copyright: Russell Croman

Krásná a velká spirální galaxie M66 leží zhruba ve vzdálenosti 35 miliónů světelných let. Tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 tisíc světelných let a astronomům je dobře znám jako člen trojice galaxií Leo Triplet. V M66 jsou podél spirálních ramen tečky růžově zářících hvězdotvorných oblastí s prokreslenými pásy prachu a mladými modrými hvězdokupami. Tento barevný hloubkový pohled také ukazuje slabé rozšíření za nejjasnější galaktický disk. Jasné hvězdy s paprsky leží v popředí, uvnitř naší Mléčné dráhy, ale je vidět i mnoho malých vzdálených galaxií v pozadí. Tvar spirální galaxie M66 nejspíše ovlivnily gravitační interakce s okolními galaxiemi.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Leo triplet, M66


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »