Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7023: Mlhovina Kosatec

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

Tyto mraky mezihvězdného plynu a prachu rozkvetly jako jemné kosmické okvětní lístky 1300 světelných let daleko v plodném poli hvězd v souhvězdí Kefeus. Katalogizovaná jako NGC 7023 se někdy také nazývá mlhovina Kosatec, ale není na obloze jedinou mlhovinou, která evokuje obrazy květin. I tak tento krásný digitální snímek ukazuje rozsah barev mlhoviny Kosatec a její symetrie do působivých podrobností. Prašný materiál mlhoviny uvnitř Kosatce obklopuje horkou mladou hvězdu. Dominantní barvou jasnější reflekční mlhoviny je modrá, která je charakteristická pro prachová zrna odrážející světlo hvězd. Centrální filamenty v prachových mračnech září slabou červenou fotoluminiscencí, jelikož některá prachová zrna efektivně konvertují neviditelnou ultrafialovou radiaci na viditelné červené světlo. Infračervená pozorování ukazují, že by tato mlhovina mohla obsahovat složité polycyklické aromatické uhlíkové molekuly známé jako PAH. Zde je vidět, že jasná část Kosatce měří asi šest světelných let.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Ngc7023, Iris Nebula, Photoluminesence, Ere


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »